تکس دانلود

انگشت اتهام به سوی اینتل به خاطر فطریقه تراشه های معیوب و انفجاری توما: • تکس دانلود

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

شرکت کیوبکس از اینتل به خاطر فطریقه تراشه های پردازنده معیوب شکایت کرده اســت.

اینتل به خاطر فطریقه تراشه های سوفیا از طرف شرکت کیوبکس مورد اتهام قرار گرفـــــته اســت. این تراشه ها داغ شده و گاهی منفجر می شوند. 

ســال ها پیش، زمانی که شرکت اینتل سعی داشت قدم در بازار گوشی های هوشمند بگذارد، این شرکت شراکت بسیار عجیبی را اعلام کرد. به این دلیل که شرکت اینتل در آن زمان نمی توانست مودم گوشی هوشمند سازگار با سیلیکون خود را بسازد تصمیم گرفـــــت با شرکت TSMC شریک شود که ساخت مودم را بر عهده داشت. این کار باعث شد اینتل یک SoC وارد بازار کند که می توانست در قیمت و محبوبیت با گوشی هایی که مودم روی تراشه داشتند رقابت کند. این تراشه که سوفیا (SoFIA) نام گرفـــــت برنامه ای دراز مدت بود و اینتل حتی با شرکت سازنده چینی راک شیپ(Rockchip) نیز قرارداد بست. 

TabletsPhones 640x332 1497799224 انگشت اتهام به سوی اینتل به خاطر فطریقه تراشه های معیوب و انفجاری توما:

اعتراضاتی ضد اینتل از طرف شرکت سازنده دستگاه کیوبکس (Qbex)، که یک شرکت برزیلی اســت مطرح شد که می گفت طراحی سوفیا معیوب اســت و باعث آتش گرفـــــتن گوشی های هوشمند می شود. کیوبکس اعلام کرده اســت که اجزای سوفیا از ابتدا معیوب بوده و اینتل از این موضوع خبر داشته اســت، اما هیچ اقدامی برای اصلاح آن انجام نداده اســت. 
سوفیا بیشتر برای بازار خارج از امریکا ساخته شد و سی پی یو بسیار ساده ای حتی نسبت به پردازنده های اتم ( Atom) داشت. سرعت ساعت در محدوده ۱ تا ۱٫۲ گیگاهرتز بود و در دو نوع دو هسته ای و چهار هسته ای وارد بازار شد. در بین تراشه های سوفیا، تنها مدل های راک شیپ در لیست گوشی های ارســالی وبسایت Ark اینتل دیده می شود. 

RockChips 640x200 1497799361 انگشت اتهام به سوی اینتل به خاطر فطریقه تراشه های معیوب و انفجاری توما:

طبق گفته کیوبکس، این گوشی ها در ســال ۲۰۱۵ ساخته شد. به عنوان بخشی از قرارداد گوشی هوشمند کیوبکس که اجزای درونی آن اینتل بود از اجزایی اســتفاده می کرد که در گوشی های راک شیپ اســتفاده شده بود. 
کیوبکس همکاری و نحوه کار اینتل را مورد ستایش قرار داد. اینتل و بسیاری از سازندگانی که لوازم اضافی برای دستگاه ساخته بودند نوشته اند: ” سازندگان اصلی دستگاه به عنوان بخشی از اینتل کار کردند که دقیقاٌ چیزی اســت که جناب جناب سوزا و دیگر اعضای هیئت رئیسه اینتل خواســته بودند”. کیوبکس از تاریخ اکتبر ۲۰۱۵ تا دسامبر ۲۰۱۶ حدود دویست و سی و شش هزار گوشی هوشمند اینتل فروخت. در حالی که این رقم برای شرکت هایی مثل سامسونگ وبسیار کم اســت اما این شرکت گفته اســت که این میزان فطریقه برای یک شرکت سازنده محلی رقم بسیار بالایی اســت. 

اتهام نقص

در این اتهام ادعا شده که این موفقیت در اصل ” نفرینی در لباس مبدل برای کیوبکس” بوده اســت چرا که میکرو پردازنده مرکزی اینتل ویا سیستم موبایل نقصی در طراحی داشته که باعث می شده این دستگاه زیادی داغ کرده و منفجر شود. کیوبکس اعلام کرده اســت که اینتل در تاریخ اکتبر ۲۰۱۵، پیش از تاریخی که کیوبکس گوشی های خود را به فطریقه برساند از این نقص خبر داشته اســت اما درمورد آن ساکت مانده اســت. 
اتفاقی که اینجا افتاده اســت تا حدی شبیه به چیزی اســت که بین EPA و فولکس واگن اتفاق افتاد. اول این که اینتل گفته بود که دما کمی بالاســت، اما برای محصول نرمال اســت. سپس قول یک به روزرسانی نرم افزاری را داد که دما را پایین می آورد. در این زمان اعتراضات بالا گرفـــــت و خیلی ها گوشی های خود را پس دادند. در ســال ۲۰۱۶ چهارصد و یک دستگاه در ماه آوریل، ۹۱۵ در ماه می و ۱۴۴۶ گوشی در ماه ژوئن پس داده شدند. حتی پس از آن که اینتل اعلام کرد که دیگر از سوفیا اســتفاده نخواهد کرد هنوز به کیوبکس قول داده بود که یک به روز رسانی نرم افزاری منتشر کرده و دمای دستگاه را پایین بیاورد. 
اما این اتفاق نیوفتاد و اســتردادها در اواسط ســال ۲۰۱۶ به اوج خود رسید. در ماه ژوئیه کیوبکس حدود نه هزار اعتراض و یا دستگاه مرجوع دریافت کرد که فقط شش هزارتای آن در ماه اوت اتفاق افتاد. کیوبکس اعلام کرد که تحقیقات خودشان نشان داده که میکروپردازنده سوفیا باعث می شود که گوشی زیادی داغ شود، آتش بگیرد و حتی گاهی اوقات منفجر شود. دلیل اصلی این نقص مشخص نیست اما از آنجایی که این دستگاه توسط هیئت رئیسه شرکت اینتل و با توجه به مشخصات اینتل ساخته شده اســت، دردسر می تواند در هر نقطه سخت افزار باشد. این دردسر احتمالاٌ از باتری نیست در غیر این صورت شرکت کیوبکس آن را اعلام می کرد. 
کیوبکس اینتل را به فطریقه اجزای ناقص و اطلاع از این نقوص متهم کرده اســت. 

 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته انگشت اتهام به سوی اینتل به خاطر فطریقه تراشه های معیوب و انفجاری توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.